Co je to zanedbaná údržba? Jak JiTiS spočítá kolik je u konkrétního auta?

Za zanedbanou údržbu na konkrétním autě je považováno vše, co mělo být vzhledem ke stáří a najetým kilometrům již provedeno a opraveno a co není v provedené údržbě a opravách zaznamenáno.

Sestává se z:

Plánované údržby – to jsou běžné tzv. inspekce a pravidelné prohlídky, včetně výměn dílů jako jsou filtry, náplně, a podobně. Termíny vychází z předpisů a doporučení výrobců pro kilometrový, nebo časový interval.

Předpokládaných oprav, ty jsou stanoveny pro celou řadu dílů – podvozek, řízení, spojka a dalších, kde je základem předpokládaná životnost v ujetých kilometrech např. tlumiče a časová např. u akumulátoru.

Cena za uvedené servisní úkony a opravy se pak stanovuje na základě cen dílů a časových norem pro jednotlivé úkony pro jednotlivé značky, cen prací, požadované kvality dílů a dalších parametrů.

 

V přehledu zanedbané údržby je pak možné provedené úkony doplnit – zapsat datum, nebo stav tachometru, případně určit zůstatkovou životnost u dílů pro následnou výměnu. Tím se zanedbaná údržba po přepočtu upraví a naplánuje se na další období.

 

Redakce JiTiS


Chcete vědět více o JiTiS? Základní výpočty ZDARMA a nebo si přečtěte více