Systém JITIS vypočítal – Jak parkování v Praze na placených zónách zvyšuje náklady na vlastnictví vozu TCO?

Systém JITIS vypočítal – Parkování v Praze na placených zónách zvyšuje náklady na vlastnictví vozu TCO?

V Praze 5, 6 a 8 se od 24.8.2016 zavádí nový systém parkování ve vyhrazených zónách. Pokud v takové zóně parkujete nebo chcete zaparkovat, tak o Vás tako musí vědět server „Centrální evidence úhrad parkovného“ a to znamená, že jste buď rezident, abonent, nebo platíte, pomocí parkovacího systému v podobě nových stojanů pro úhradu parkovného, mobilem, na přepážce městského úřadu případně jste, osvobozen od placení a máte průkaz ZTP.

Zajímavější je možná to kolik kdo zaplatí?

Například viz. níže výtah z ceníku parkovacích oprávnění městské části Praha 6,
zde si pozorně přečtěte jak vysoká částka, Vás bude čekat.

Jako otec rodiny na Praze 6 na sebe přihlášené další vozidlo, tak zaplatíte ročně 12 000 Kč.
Stejnou částku 12 000 Kč ročně, zaplatí Abonent již za první vozidlo, a pokud má Abonent dvě vozidla, tak potom bude souhrnem za oba vozy tato částka 36 000 Kč ročně.

Vezměme si příklad rodiny tedy Rezidenta, která bydlí v Dejvicích a otec rodiny má dva vozy.

Příklad č.1):
Škoda Octavia 1,9 Tdi a druhé auto v rodině, které používá manželka na nákupy je benzínová Škoda Fabia 1,6 první řady.

Škoda Octavia je 8 let stará a má najeto 180 000 km a její průměrná cena je 124 000 Kč a ročně takové vozidlo najede 18 000 km. V případě tohoto modelového vozu bude cena za 1 ujetý km 6,39 Kč, a když do této ceny promítneme povinné parkovné, tak bude cena za 1 ujetý km 6,46 Kč a tedy se cena za ujetý km nijak výrazně nezvýší.
Příklad č.2):
Škoda Fabia je také 9 let stará, má najeto 60 000 km, její průměrná cena je 125 000 Kč a ročně takové vozidlo najede 5 000 km
V případě, tohoto modelového vozu bude cena za 1 ujetý km 7,83 Kč, a když do ceny promítneme povinné parkovné, tak bude cena za 1 ujetý km 10,23 Kč a tedy se neuvěřitelně zvedne cena za 1 ujetý km!!! Pokud by ovšem toto vozidlo, bylo v rodině jako třetí, že například s ním dospělá dcera jezdí do školy, tak se cena zvedne o 6 Kč na jeden ujetý km a výsledná cena bude 13,83 Kč

Tento model platí pro rezidenta na Praze 6 a oproti tomu, pokud někdo bydlí v Modřanech a má Audi A4, 8 let staré najeto 130 000 a v ceně 170 000 Kč, tak při 5 000 km jezdí za 9,02 Kč, má tedy parkovné 0 Kč a 12 000 Kč ušetří na palivo, které se v tomto případě rovná ceně za parkovné 12 000 Kč a ještě by si mohl na svoje AUDI koupit ještě dálniční známku.

Mohli bychom dále vypočítat, o kolik se zvednou náklady majitele restaurace na Praze 6, který jedním vozem jezdí na místo výkonu práce a druhé má na zásobování nebo na rozvoz a o kolik se tedy začne zvyšovat cena jídla v jeho restauraci, ale to již necháme na Vás. Pokud shrneme to jaký je průměrný roční nájezd prvního, druhého a třetího vozidla v rodině, tak se může na těchto vozidlech vlivem povinného parkovacího poplatku zvedat cena na 1 ujetý km od 0,1 – 6 Kč pro rodinu v produktivním věku.

Výpočtem, jak je, na tom firemní vozidlo se budeme zabývat v dalším článku, kde se podíváme opět na to, jak, pro změnu ovlivňuje parkování v Praze firemní vozy a zopakujeme si to, jak se vozidlo, při jeho stavu a najetých km, nevyplatí či nevyplatí pro zaměstnance pronajímat zaměstnavateli.

Spočítejte si, za kolik jezdíte na 1 km a kolik Vás stojí další náklady za údržbu a opravy na kalkulátoru TCO: http://tco.jitis.eu
Redakce JITIS

Ceník parkovacích oprávnění ZPS městské části Praha 6

Rezidenti roční
pro první vozidlo 1 200 Kč
druhé vozidlo 12 000 Kč

roční pro 3. vozidlo II. cenovém pásmu / oblast Dejvice – Bubeneč/ 30 000 Kč
roční pro 3. vozidlo III. cenovém pásmu / ostatní oblasti/ 24 000 Kč
Pro seniory ve věku nad 65 let za první vozidlo: roční 360  Kč

Abonent i a osoby vlastnící nemovitosti ZPS II. cenovém pásmu /oblast Dejvice – Bubeneč
roční pro první vozidlo 12 000 Kč
druhé vozidlo 30 000 Kč

III. cenovém pásmu /ostatní oblasti/
roční pro první vozidlo 12 000 Kč
druhé vozidlo 24 000 Kč

Veřejně prospěšné organizace roční 1 200 Kč
Držitelé průkazu ZTP jsou osvobozeni od placení parkování.
Platby je možné také platit i v jiném než ročním režimu.

Vysvětlivky pojmů:
Rezident Občan, který má trvalý pobyt v rezidentní oblasti a je vlastníkem vozidla
Abonent podnikající fyzická či právnická osoba, která má sídlo nebo místo podnikání (provozovnu) v dané rezidentní oblasti

Zdroj: oficiální web městské části Praha 6, Výpočty TCO JITIS,  foto redakce JITIS

Redakce JiTiS


Chcete vědět více o JiTiS? Základní výpočty ZDARMA a nebo si přečtěte více